Tayfun Pirselimoğlu


Trabzon’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni bitirdikten sonra Viyana’ya gitti ve Hochschule für Angewandte Kunst’ta (Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi) resim eğitimi aldı.  Yurtiçinde ve yurt dışında birçok sergi açan Pirselimoğlu, kuruluşuna katıldığı bağımsız bir sanat inisiyatifi olan Akademie Genius’ta ve çeşitli platformlarda resim ve sinema atölyelerinde dersler verdi.

Sinema kariyerine senarist olarak başlayan Pirselimoğlu yönetmen olarak ilk kısa filmi Dayım’ı 1999’da, Il Silenzio e d’Oro’yu  (Sükut Altındır) 2002’de gerçekleştirdi. Bu filmlerin senaristliğini ve yapımcılığını da üstlendi.

Pirselimoğlu ilk uzun metrajlı filmi olan, senaryosunu da yazdığı Türkiye-Almanya ortak yapımı Hiçbiryerde’yi 2002 yılında çekti. Sonrasında gelen üçlemeyi Rıza (2007), Pus (2009 Türkiye-Yunanistan ortak yapımı), Saç (2010 Türkiye-Yunanistan ortak yapımı) yönetmen, senarist ve yapımcı olarak gerçekleştirdi. Yönetmeni ve senaristi olduğu Ben O Değilim (Türkiye-Yunanistan-Fransa ortak yapımı) filmini 2013 yılında çekti. Yol Kenarı - 2017 (Türkiye-Fransa-Yunanistan ortak yapımı) filmi yurtiçi ve yurtdışında birçok festivale katılmış ve ödüller almıştır. Kerr isimli kitabından uyarlanan son uzun metraj filmin çekimleri 2020 yılında tamamlanmıştır.

Filmleri ile ulusal ve uluslararası çok sayıda ödüle layık görülen Pirselimoğlu’nun altı roman ve üç hikaye kitabı vardır.